ای عزیزان به شما هدیه ز یـــــــــزدان آمد
  عید فرخنـــــــده ی نورانی قربـــــــــان آمد
  حاجیان سعی شما شد به حقیقت مقبول
  رحمت واسعــــه ی حضــرت ســـبحان آمد. . .


  خوشا سر به سوداى معبود سپردن و فرمان بردن از حضرت دوست! خوشا شيطان درون خويش را به بند كشيدن و از هر چه غير دوست، چشم پوشيدن! خوشا لحظه قربانى كردن بت‏هاى ظاهر و باطن به پاى عشق و هم‏سفر شدن با راهيان كوى دلدار! خوشا روايت «بسم الله» بر گلوى خويش خواندن و كلمه توحيد را بر تخت پادشاهى قلب نشاندن! خوشا جهاد اكبر با مدعيان دروغين خدايى و خوشا جان عزيز خويش را به قربان‏گاه عشق بردن وگذشتن از همه چيز به خاطر او! عيد قربان، عيد شرافت بنى آدم است و كرامت انسانى‏اش؛ جشن رها شدن از قيد پدرانى است كه جان فرزند خويش را نذر قربان‏گاه‏ها مى‏كردند. عيد قربان، عيد سربلند بيرون آمدن از امتحان عبوديت است.
  عيد قربان، نقطه عطف آزادى است در تاريخ اسارت‏ها و بردگى‏هايى كه بر انسان تحميل شده بود.
  سالك راه عشق، پلك‏هاى بسته مى‏خواهد و قلب روشن. آنجا صحنه عاقلانه‏ترين جنون‏هاى دلدادگى‏ست؛ جايى كه آنچه هست، معرفت است؛ نه مصلحت. در اين مسير، روح من، اسماعيل من است و براى ابراهيم شدن، تيغى تيزتر از «فراموشى خود» ندارم. به راستى، تنها كسانى فراموش نمى‏شوند كه خود را از ياد ببرند.
  بارالها! نفس خويش را در هر لحظه «رمى جمرات» مى‏كنم تا هر آنچه جز تو در من تجسم شود، محكوم به نابودى باشد.
  اسماعيل! تو بارها تكرار شدى. بعد از تو، روزهايى در تاريخ سر رسيد كه روزى چند مرتبه عيد قربان مى‏شد و چه ابراهيم‏ها كه پسرانشان را با دست خالى به مقتل مى‏بردند و با دستى پر از بوى بهشت باز مى‏گشتند!
  عيد قربان، بالاترين نقطه‏اى است كه اوج مقام بشر تعيين مى‏شود و تا ابد، درجه ايمان با همان نقطه سنجيده مى‏گردد
  مبارك باد عيد قربان، نماد بزرگ‏ترين جشن رهايى انسان از وسوسه‏ هاى ابليس