Untitled Document
دوشنبه: 31 تیر 1398
-A A +A

شما اینجا هستید

معرفی درس فقه 1

  درس فقه 1

  فقه، دانش شناسايي دستورات ديني اسلام است و روش درست زندگي مؤمنان را بيان مي‌کند. بر اساس فقه اسلامي، بر هر فرد مكلف واجب است وظايف خويش را درباره خود، خداوند، ديگران و طبيعت بشناسد و آن را به‌درستي انجام دهد. دانش فقه، ابزاري براي آشنايي درست با وظايفي است كه شرع و عقل، آن‌ها را بر عهده بشر گذاشته‌اند. افزون بر اين‌که عقل، اين نوع شناخت را واجب مي‌داند، قرآن و روايات نيز، بر آن تأکيد کرده، آن را مهم مي‌شمرند. همچنين به دليل گسترده بودن سيطره دانش فقه بر همه کارهاي اختياري آدمي، اهميت شناخت فقهي چند برابر مي‌شود.

  آشنايي با دانش فقه، مقدمات و سير تحولات اين دانش، به هر مكلفي كمك مي‌كند تا با شناخت ابزارها، راه‌ها، منابع و ادله فقهي، با مسير پژوهش فقهيان آشنا شود. نگرش تاريخي به سير دگرگوني‌هاي اين دانش نزد علماي فقه و منابع و كتاب‌هاي فقيهان، در اين راه به محقق كمك مي‌کند تا زمينه‌اي را براي شناخت‌ها و پژوهش‌هاي كامل‌تر در فقه‌پژوهي فراهم کند.

  هدف از طراحي درس فقه يك اين است که دانش‌جويان را به صورت مقدماتي با بسياري از اين امور آشنا كنيم. بر اين اساس در اين درس مي‌کوشيم نگاهي گذرا به تعريف فقه، منابع فقهي و ضرورت فقه‌پژوهي بيفکنيم؛ سپس تاريخ تطورات فقه، آثار بر جا مانده از فقهيان بزرگ و نيز، ابواب فقه و دسته‌بندی‌های ارائه‌شده به وسيله فقيهان را بيان کرده، با پذيرش روشي مناسب و مبنا قرار دادن آن روش به تعريف و تحديد ابواب، موضوعات و مسائل عمده فقهي بپردازيم؛ ازاين‌رو در پايان اين درس از دانش‌جويان محترم انتظار داريم با تعريف و اهداف فقه و نيز با منابع فقهي و چرايي حجيت آن‌ها به صورتي اجمال آشنا شوند، تعريف و محدوده ابواب فقهي را بشناسند، سير تاريخي تطورات علم فقه را به صورت كلي بيان کنند و در اين راه با برترين آثار فقهي فقهيان بزرگ تاريخ فقه شيعه آشنا شوند. هم‌چنين تقسيمات ابواب فقهي و موضوعات كلي فقه و برخي مسائل زيرمجموعه آن را بدانند.

  مطالعه اين درس به پيش‌شناخت‌هايي (مانند آشنايي با اصول اعتقادي و ضرورت عبوديت الهی براي هر مكلف) نياز دارد؛ اما چون در اين درس، دانش‌جو به صورت ابتدايي و مقدماتي با علم فقه آشنا مي‌شود، لازم نيست دروس پیش‌نیاز خاصي را بگذراند.

  ساختمان مرکزی : بلوار محمد امین(ص) ، بلوار جمهوری اسلامی ، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
  ساختمان مرکز آموزش مجازی ونیمه حضوری : بلوار محمد امین(ص) ، خیابان گلستان ، نبش کوچه 7 ، پلاک  27

    تلفن :    025 32 90 81 93 - 5   فکس :   025 32 93 19 98     كد پستي: 3716684171